آئین رونمایی از سامانه مدیریت زنجیره ارزش زعفران «زعفران کارت هوشمند»

🔹 در این آئین که باحضور محمد مهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی، مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی، حسین شرافتی راد، معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه تربت حیدریه، محمدرضا اورانی، رئیس سازمان جهادکشاورزی، حجت الاسلام محمدرضا عصمتی، امام جمعه تربت حیدریه، اردشیر ریاحی، رئیس شورای اسلامی شهر تربت حیدریه و برخی از دیگر مسئولان کشوری و منطقه‌ای برگزار گردید از سامانه مدیریت زنجیره ارزش زعفران رونمایی گردید.

🔸 این سامانه که به‌همت سازمان بین‌المللی OSEC طراحی و با مجوز معاونت باغباني وزارت‌ جهاد کشاورزی وارد فاز اجرایی شد موجب تجمیع و متمرکز نمودن داده های مستند و مستدل از فعالان کشت و زراعت این محصول و همچنین ثبت اثر انگشت شیمیایی زعفران از طریق شناسنامه دار کردن محصولات، کشاورزان و مزارع خواهد شد.

🔹 سامانه هوشمند مدیریت زنجیره ارزش زعفران، با درنظر معیارهایی همچون نوع پیاز، مساحت زیر کشت، میزان برداشت، آشنایی با بورس، نوع سموم و کود مورداستفاده، نحوه فروش محصولات، عملکرد در قالب سطح و غیره، کشاورزان را در چهار گرید دسته بندی می‌کند که مطابق آن تسهیلاتی نیز به آن ها تعلق خواهد گرفت. این طرح به صورت پیش‌فرض و در مرحله آزمایشی در سه شهر مشهد، تربت‌حیدریه و فاروج اجرا خواهد شد.

🔸 شایان ذکر است پیش از این نیز طرح های فناور ‌محوری همچون سامانه هوشمند آنالیز و قیمت‌گذاری زعفران که توسط سازمان بین‌المللی مدیریت تولید و صادرات زعفران طرح‌ریزی گردیده بود؛ رونمایی و آغاز بکار نموده است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی:
✅ زعفران کارت هوشمند، گامی بزرگ در دفاع از جایگاه زعفران ایران است.

🔹 به گزارش روابط عمومی OSEC، محمد مهدی برومندی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، در آیین رونمایی سامانه هوشمند مدیریت زنجیره ارزش زعفران «زعفران کارت هوشمند» که در کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران در تربت حیدریه برگزار شد، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این کارخانه همچون موزه زعفران، انبارهای بورس زعفران و دفترپیشخوان زعفران و همچنین طرح سوغات ملی ایران اظهار‌ کرد: متاسفانه کشور چند سالی است با جنگ شدید اقتصادی دست و چنجه نرم می‌کند و در این جنگ هدف دشمن، سفره‌های مردم است؛ دشمن می‌خواهد با کوچک کردن سفره های‌مردم‌ کار را به جایی برساند که به نارضایتی عمومی‌منجر شود.

🔸 وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی نیز‌ به عنوان‌ یکی از سربازان مدافع در این جنگ، سفره دار مردم و حافظ امنیت غذایی است و برای تحقق این مهم‌ نیز باید علاوه تامین نیاز کشور، به سایر بخش ها با تولید مازاد کمک کند.

🔹 معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به نقش موثر شورای قیمت‌گذاری در ریل‌گذاری مناسب برای حمایت از بخش تولید گفت: “صندوق حمایت از زعفران” به عنوان یک صندوق ملی با تخصیص ۲۰‌میلیارد تومان به عنوان سهم کشاورزان در سال آتی موافقت‌ کرده و امیداوریم در بودجه ۱۴۰۱ هم حق دولت را به این صندوق اضافه کنیم‌.

🔸 برومندی ضمن استقبال نسبت به هرگونه‌ حمایت و همکاری با سازمان هایی نظیر “سازمان بین‌المللی مدیریت تولید و صادرات زعفران (OSEC)” گفت: از آن جایی که تربت حیدریه تولید کننده بزرگ در حوزه زعفران کشور است، می بایست از عملیاتی کردن طرح های نوین نیز استقبال کند. سازمان بین‌المللی OSEC نیز تاکنون موفق شده ضمن تلاش های خود نقش بزرگی در حل مشکلات زعفران داشته باشد و اکنون ما آمادگی هرگونه همکاری با آن ها را داریم.

🔹 وی با اشاره به زعفران کارت هوشمند، گفت: یکی از فعالیت هایی موثر این سازمان نیز‌ طراحی زعفران کارت هوشمند برای کشاورزان است که تلاشی ارزشمند برای دفاع از جایگاه زعفران در سطح جهانی است. خوشبختانه امسال فضای بازار زعفران بسیار خوب است و تاکنون بدون دخالت دولت بیش از ۸۰ درصد محصول برداشت شده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه تاکید کرد؛
✅ غوغا خام فروشی در تربت حیدریه

🔹 به گزارش روابط عمومی OSEC، حسین شرافتی راد در آیین رونمایی از زعفران کارت هوشمند، نسبت به حضور مسئولین کشوری در شهرستان زرخیز تربت حیدریه ابراز خرسندی کرده و اظهار کرد: تربت حیدریه با جمعیت ۲۶۰ هزار نفری، شهرستان ویژه ای است که هر ساله حدود ۱۰‌میلیون از زائران امام رضا(ع) از کریدور آن عبور می کنند‌ و از آن جایی که قطب کشاورزی استان است، ارقام و محصولات مهمی در این استان وجود دارد که رتبه های برتر کشور را به خود اختصاص داده اند.

🔸 وی افزود: خام فروشی در تربت غوغا کرده و در حال حاضر میزان صنایع تبدیلی به صفر میل کرده است؛ در این شرايط کشاورزان دیگر توان فعالیت ندارند. صنعت زعفران نیز دیگر برای کشاورزان سودی ندارد و سود حاصل از آن به جیب دلال ها می رود اما خوشبختانه چند سالی است که با اقدامات مجموعه هایی همچون OSEC، زعفران در حال بازگشت به جایگاه واقعی خود است. ایده و طرح های این مجموعه‌ ها نیز با دارا‌بودن تیمی قوی و متخصص بسیار کاربردی و موثر هستند.

🔹 معاون‌ ویژه فرماندار تربت حیدریه تصریح کرد: همچنین با توجه به‌ خشکسالی ها در نظر داریم‌ به با استفاده از تکنولوژی و علمی کردن کشاورزی به بهره روی و بهینه کردن کشاورزی کمک کنیم.

مجری طرح سازمان بین المللی مدیریت تولید و صادرات زعفران(OSEC):
✅ زعفران کارت هوشمند، خدمتی نوین در جهت حمایت از کشاورزان است

🔹 به گزارش روابط عمومی OSEC، سید احسان مصطفوی در آیین رونمایی از زعفران کارت هوشمند، اظهار کرد: در طی سال ها فعالیت در حوزه زعفران تلاش کرده ایم، ایده های نو و جدید را ضمن بررسی، اجرایی کنیم و برای تثبیت و تعیین جایگاه ایران به عنوان قیمت گذار زعفران در سطح جهان، پیشنهاد ایجاد سازمان مديريت تولید و صادرات زعفران را اجرایی کردیم که تاکنون اقدامات زیادی را در جهت حمایت از کشاورز و جایگاه زعفران ایران انجام داده است.

🔸 وی با بیان اينکه کنترل عرضه انبار های بورس زعفران باعث نزدیک شدن قیمت زعفران به قیمت واقعی آن شده است، گفت:هوشمند سازی حوزه زعفران از مواردی بود که به طور جد به آن ورود پیدا کردیم که البته بسیاری از مسؤلین با نامه نگاری های متعدد آن را غیر ممکن دانستند اما ما توانستیم این موضوع را محقق کنیم.

🔹 مجری طرح سازمان بین المللی مدیریت تولید و صادرات زعفران(OSEC) در خصوص لزوم استفاده از زعفران کارت هوشمند تصریح کرد: در هزاره سوم برای تصمیم گيري در هر حوزه ای نیازمند اطلاعات دقیق هستیم و برای تحقق همین مهم نیز از طرح زعفران کارت هوشمند بهره‌برداری کردیم تا با استفاده از این اطلاعات در اتاق فکرهای خود تصمیم های درستی برای تثبیت جایگاه زعفران ایران در جهان بگیریم.

🔸 مصطفوی همچنین خطاب به برومندی،معاون امور باغبانی وزارت‌ جهاد کشاورزی، که در این مراسم حضور یافته بودد، گفت: تقاضا من این است که به جوان‌ها اعتماد و از ایده های جدید حمایت کنید چرا که صنعت زعفران نیازمند ایده های جدید برای بازگشت به جایگاه اصلی خود در جهان‌است.

◀️ در حاشیه آئین رونمایی از «زعفران کارت هوشمند»
✅ اعطا نمادین «زعفران کارت هوشمند» و «کارت عضویت OSEC Club» به آقایان محمدمهدی برومندی و حسین زینلی به پاس تلاش‌ها و حمایت‌های ایشان در راستای صیانت از جایگاه زعفران ایرانی.